13. edycja Kursu ?Terapia Resynchronizująca? w Koszalinie zakończona sukcesem

Jak co roku polscy elektrofizjolodzy spotkali się w Koszalinie, by uczestniczyć w interaktywnym kursie z dziedziny elektroterapii. Podczas warsztatów, po raz pierwszy w Polsce wszczepiono kardiowerter-defibrylator resynchronizujący Intica z systemem Home Monitoring? firmy BIOTRONIK, pozwalający lekarzowi zdalnie monitorować urządzenie.
Kurs odbył się w Oddziale Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, kierowanym przez dr Elżbietę Zinkę. Grupa specjalistów kardiologów, pod przewodnictwem dr. hab. n. med. Macieja Sterlińskiego, przyjechała do Koszalina, by podzielić się wiedzą i umiejętnościami. Organizatorzy postawili na interaktywny rodzaj kursu ?Terapia Resynchronizująca?, w którym udział wzięło blisko 70 uczestników.
Zabiegi transmitowano na żywo do sali wykładowej Politechniki Koszalińskiej, gdzie zebrane audytorium nie tylko przyglądało się pracy operatorów, ale także brało udział w dyskusji, komentowało i zadawało pytania zespołowi operacyjnemu. Jak podkreślają organizatorzy, taka forma edukacji oraz bezpośredniej wymiany doświadczeń z ekspertami zajmującymi się problematyką elektroterapii, charakter warsztatowy, z maksymalnym wykorzystaniem formuły hands-on, to doskonała szansa pogłębiania wiedzy. Ciekawostką warsztatów były praktyczne zajęcia z zakresu telemonitoringu wszczepionych urządzeń.
W czasie 13. edycji kursu ?Terapia Resynchronizująca?, po raz pierwszy w Polsce wszczepiono najnowszy kardiowerter-defibrylator resynchronizujący Intica z systemem Home Monitoring? firmy BIOTRONIK. Urządzenie to, dzięki podłączeniu do platformy Home Monitoring?, umożliwia lekarzowi codzienny zdalny monitoring pacjenta, co według badań poprawia opiekę i rokowanie pacjentów. Ponadto, dzięki technologii ProMRI, po odpowiednim zaprogramowaniu, pacjent może udać się na badanie do pracowni rezonansu magnetycznego, w której urządzenie automatycznie rozpozna i przełączy się w tryb umożliwiający przeprowadzenie badania. Dotychczas obecność wszczepionego kardiowertera-defibrylatora była przeciwskazaniem do badania MRI lub, w przypadku urządzeń typu ProMRI, wymagała obecności kardiologa, który musiał przeprogramować urządzenie bezpośrednio przed badaniem i po nim, co w praktyce mogło utrudniać dostępność takiego badania dla pacjentów z wszczepionym urządzeniem.
Warsztaty CRT rozpoczęto w 2004 roku.  Od początku organizował je Zespół pani dr Elżbiety Zinki, prof. Andrzej Kutarski oraz eksperci z obecnego Prezydium i Rady Akademii Elektroterapii, która od kilku edycji patronuje Warsztatom Koszalińskim.

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły