Układ stymulujący złożony z dwóch stymulatorów bezprzewodowych jest bezpieczny i zapewnia skuteczną stymulację przedsionkową oraz synchronię przedsionkowo-komorową w obserwacji 3-miesięcznej. Do badania Aveir DR i2i włączono 300 pacjentów z klasycznymi wskazaniami do dwujamowej stymulacji serca, którym wszczepiono bezprzewodowy stymulator serca do prawego przedsionka i prawej komory. W badanej grupie 63,3% osób miało chorobę węzła zatokowego, a 33,3% – blok przedsionkowo-komorowy. Zabieg zakończył się sukcesem (wszczepienie dwóch stymulatorów bezelektrodowych i skuteczna komunikacja między nimi) u 295 chorych (98,3%). Stwierdzono 35 poważnych powikłań związanych z urządzeniem/zabiegiem u 29 pacjentów. W obserwacji 90-dniowej 90,3% osób nie miało poważnych powikłań. Z kolei skuteczna komunikacja i stymulacja przedsionkowa była obecna u 90,2% pacjentów. Średni próg stymulacji wyniósł 0,82±0,7 V, a średnia amplituda załamka P 3,58±1,88 mV. W 7% przypadków amplituda załamka P była poniżej 1 mV. Synchronię przedsionkowo-komorową przez ≥ 70% czasu uzyskano u 97,3% pacjentów.
Powiązane Artykuły
Zespół żyły głównej górnej związany z elektrodami ? postępowanie
Dlaczego warto przeczytać: U pacjentów z zespołem żyły głównej górnej usunięcie elektrod i wenoplastyka są bezpieczne i skuteczne. Autorzy…
Koperta antybakteryjna skuteczna w codziennej praktyce klinicznej
Zastosowanie koperty antybakteryjnej podczas reoperacji pacjenta z CRT zmniejsza blisko o połowę występowanie infekcji związanych z urządzeniem. Do…
Inhibitory SGLT2 a arytmie i nagły zgon sercowy ? metaanaliza
Terapia inhibitorami SGLT2 wiąże się z niższym ryzykiem arytmii przedsionkowych i nagłego zgonu sercowego u pacjentów z cukrzycą.…
Ablacja u pacjentów po zawale z EF >35% z dobrze tolerowanym VT
Pacjenci po zawale serca z EF > 35%, dobrze tolerowanym częstoskurczem komorowym nieindukowalnym po ablacji mają bardzo dobre rokowanie…