Chirurgiczna ablacja prawego nerwu trzewnego większego może poprawiać jakość życia i tolerancję wysiłku pacjentów z HFpEF. Autorzy wyszli z założenia, że jednym z patomechanizmów HFpEF może być niewłaściwa redystrybucja krwi i większa jej ilość w krążeniu trzewnym. Może to zwiększać powrót żylny i podnosić wartość ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej. Zapobiegać temu może przerwanie nerwu trzewnego większego przewodzącego impulsację współczulną do narządów jamy brzusznej. Do tego prospektywnego badania włączono 10 pacjentów z HFpEF (średnia wieku 70?3 lata, 50% mężczyzn) z NYHA III, z frakcją wyrzutową > 40% z ciśnieniem zaklinowania ? 15 mm Hg w spoczynku lub ? 25 mm Hg podczas wysiłku na cykloergometrze. Wszystkim wykonano torakoskopową ablację prawego nerwu trzewnego większego. Badacze nie stwierdzili poważnych powikłań związanych z samą blokadą nerwu w trakcie obserwacji, ale u trzech chorych wystąpiły działania niepożądane związane z operacją. Po 3 miesiącach podczas obciążenia 20 W na cykloergometrze ciśnienie zaklinowania było niższe niż podczas badań wyjściowych (średnio o 4,5 mm Hg; 95% CI -14 do -2; p = 0,0059). Po roku obserwowano poprawę w skali NYHA o 1-2 punkty (p = 0,0039) i jakości życia w kwestionariuszu Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire (60 vs. 22, p = 0,0039).
Powiązane Artykuły
Który pacjent z S-ICD będzie potrzebował systemu przezżylnego?
Tylko ok. 2,7% pacjentów z S-ICD będzie wymagało systemu przezżylnego w czasie obserwacji, głównie z powodu konieczności stymulacji,…
Odnalezienie genu związanego z nagłym zgonem sercowym ? badania DISCOVERY i Oregon SUDS
Pierwsze w swoim rodzaju wnioski płyną z dwóch niezależnych badań, w których został zidentyfikowany gen związany z nagłą…
Nowe markery nagłego zgonu sercowego w kardiomiopatii przerostowej
Czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego zidentyfikowane w badaniu rezonansu magnetycznego istotnie wpływają na kwalifikację pacjentów z kardiomiopatią przerostową do…
Beta-adrenolityki poprawiają rokowanie w niewydolności serca z przewlekłą chorobą nerek
Autor: dr n. med. Łukasz Januszkiewicz Kotecha i wsp. przedstawili w sesji Late-Breaking Science wyniki metaanalizy poświęconej zastosowaniu…