CHRONOTROPIZM

Chronotropizm to regulacja czynności serca przez częstość jego pracy. Niemożność osiągnięcia określonych wartości tętna podczas wysiłku to niewydolność chronotropowa.

?Ruch jest życiem.? ? powiedział starożytny filozof ? Arystoteles, a słuszność tego stwierdzenia jest sprawą oczywistą. Wszelkie aktywności ruchowe możemy podejmować dzięki ogromnej liczbie procesów zachodzących w naszym organizmie i pracy wielu narządów, między innymi serca.

Gdy podczas wolnego spaceru przyspieszymy jego tempo do szybkiego marszu w naszym organizmie zajdą pewne zmiany. Aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na tlen i substancje energetyczne nasz oddech i tętno przyspieszą. Zwiększenie częstości pracy serca w odpowiedzi na wysiłek fizyczny (bądź umysłowy czy sytuację stresową) nazywamy chronotropizmem. Jeśli serce nie zareaguje na wysiłek odpowiednim zwiększeniem częstości swojej pracy pojawią się duszność, zawroty głowy i zmęczenie, ze względu na zbyt wolny transport tlenu i substancji energetycznych przez krew. Niezdolność serca do regulacji częstości pracy nazywamy niewydolnością chronotropową.

Niewydolność chronotropową definiuje się jako niemożność osiągnięcia 70-80% maksymalnego tętna przewidzianego dla danego wieku. Leczenie jest niezwykle istotne, ponieważ jest to choroba postępująca, a osiągnięcie odpowiedniego przyrostu tętna jest ważne zarówno dla osób młodszych jak i starszych, by mogły one wykonywać czynności życia codziennego, takie jak wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów. Umożliwia to wszczepienie choremu stymulatora z czujnikiem reagującym na zmianę parametrów hemodynamicznych (sensor CLS) lub ruch (akcelerometr). Dzięki temu podczas wysiłku częstość pracy serca zwiększa się na skutek stymulacji, wzrasta pojemność minutowa serca, co w konsekwencji umożliwia wykonywanie aktywności bez objawów niewydolności.

Stymulator z czujnikiem zapewniającym zwiększenie tętna w reakcji na odpowiednie bodźce umożliwia choremu z niewydolnością chronotropową prowadzenie aktywnego trybu życia i podejmowanie aktywności fizycznych, co jest niezwykle istotne, bo jak już wspomniano ? ruch to nie tylko zdrowie, ale życie.

Michał Chudzik, Łódź

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły