Dlaczego warto przeczytać: Odpowiedź na układ CRT-DX jest porównywalna z klasycznym CRT-D, ale CRT-DX wiąże się z niższym odsetkiem powikłań niż konwencjonalny układ do resynchronizacji. Autorzy porównali dane 240 osób biorących udział badaniu QP ExCEL poświęconym skuteczności i bezpieczeństwu elektrod Sentus QP: 120 z CRT-DX i 120 z CRT-D. Pacjenci zostali dopasowani pod względem płci, klasy NYHA, etiologii niewydolności serca, wieku. Średni czas obserwacji wyniósł 1,3 i 1,4 roku. W grupie CRT-DX 92,5% badanych nie miało poważnych powikłań, a w grupie CRT-D ? 85,0% (p = 0,0495; 95% CI 0,1%-14,9%), co było spowodowane głównie dyslokacjami elektrod przedsionkowych. Śmiertelność całkowita, hospitalizacje z powodu niewydolności serca, odsetki stymulacji lewokomorowej były podobne w obu grupach. Nieadekwatne wyładowania były częstsze w grupie CRT-D niż CRT-DX (5,8% vs. 0,8%).
Powiązane Artykuły
Makrolidy a zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca i NZS
Metaanaliza wykazała związek między wykorzystaniem antybiotyków z grupy makrolidów z małym, ale znaczącym wzrostem ryzyka nagłej śmierci sercowej.…
Późny blok zaawansowany po TAVI ? rzadko rozpoznawane powikłanie
Autor: dr n. med. Łukasz Januszkiewicz Bloki przedsionkowo-komorowe to jedne z częstszych powikłań po przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (ang.…
LECZENIE PRZECIWPŁYTKOWE PRZED I PO ZABIEGACH ELEKTROTERAPII – DAPT
Poza leczeniem doustnymi lekami p-zakrzepowymi podwójne leczenie p-płytkowe to równie ważny i trudny problem z jakim musimy się…
REKOMENDACJE PROGRAMOWANIA – LUMAX
Rekomendacje programowania urządzeń z serii Lumax: 3xx/5xx i 6xx/7xx przedstawione przez dr Andreasa Kuchera oraz dr n. fiz.…