Klasyczny programator może być wystarczający do wszczepienia elektrody do stymulacji pęczka Hisa. Badacze z Bielefeld w Niemczech przeanalizowali dane kolejnych 265 pacjentów, którym próbowano wszczepić elektrodę do stymulacji pęczka Hisa przy pomocy dedykowanych cewników, ale bez systemu elektrofizjologicznego. Potencjał pęczka Hisa był mapowany za pomocą kanału przedsionkowego w klasycznym programatorze (20 mm/mV w kanale przedsionkowym). U 244 chorych (92%) udało się uzyskać stymulację pęczka Hisa (selektywną w 55% i nieselektywną w 37%). Obserwowano również wyższą skuteczność zabiegu wraz z czasem trwania badania (początkowo 86%, pod koniec – 98%). Średni czas zabiegu wynosił 95±46 minut, a czas fluoroskopii 11±10 minut. Średnio podjęto 6±7 prób implantacji elektrody. Średnia amplituda zespołów QRS wyniosła 5±4 mV, próg 0,7±0,5V@1,0 ms, a czas QRS skrócił się z 111±29 ms przed zabiegiem do 88±20 ms po zabiegu. Zdaniem autorów w ponad 90% przypadków można wszczepić elektrodę do stymulacji pęczka Hisa bez systemu elektrofizjologicznego.
Powiązane Artykuły
Doustna antybiotykoterapia IZW w praktyce klinicznej
Domowa antybiotykoterapia jest skuteczna i bezpieczna u wyselekcjonowanych, stabilnych pacjentów z IZW lewego serca w praktyce klinicznej. W…
Pomiar impedancji z ringa podczas implantacji elektrody do stymulacji lewej odnogi
Pomiar impedancji z pierścienia elektrody wydaje się być lepszym parametrem oceniającym głębokość penetracji elektrody do stymulacji lewej odnogi niż…
Czy smartwatch może wykryć patologie zwiększające ryzyko nagłego zgonu?
Apple Watch może wykryć preekscytację, zespół Brugadów, zespół długiego QT, zmiany sugerujące kardiomiopatię przerostową i arytmogenną kardiomiopatię prawej komory. Wykonano 12-odprowadzeniowe EKG…
Jak rozpoznać perforację przegrody podczas implantacji stymulatora lewej odnogi?
Spadek unipolarnej impedancji < 450 omów, nagły spadek amplitudy prądu uszkodzenia i zespół QS lub RS w niefiltrowanym…