KLINICZNY PRZEWODNIK PO URZĄDZENIACH Z OPCJĄ MRI

Od 2008 roku na rynku pojawiły się urządzenia do elektroterapii serca dopuszczone pod pewnymi warunkami do wykonywania badań przy użyciu rezonansu magnetycznego. Początkowo były to wyłącznie stymulatory jedno- i dwujamowe, później pojawiły się rónież w tej kategorii wszczepialne kardiowertery/defibrylatory oraz urządzenia CRT. Większość implantowanych układów dopuszczona jest do badania skanerami generującymi pole o natężeniu 1,5T. Jednak istnieją istotne różnice pomiędzy produktami różnych firm (a niekiedy również w ramach oferty jednego producenta) w zakresie regionów ciała, które mogą być w sposób bezpieczny badane skanerami rezonansu magnetycznego.

Należy jednak podkreślić, że w skład układu wchodzi nie tylko wszczepione urządzenie ale również elektrody, a warunki certyfikacji wymagają zastosowania wyłącznie odpowiedniej kombinacji wszystkich składowych układu stymulującego/defibrylujacego oraz spełnienia szeregu warunków dotyczących pomiarów aktualnych parametrów stymulacji oraz zachowania procedur badania wymaganych przez producenta urządzenia poddawanego badaniu rezonansem magnetycznym.

Przygotowaliśmy dla państwa kliniczny przewodnik po urządzeniach dopuszczonych do badań rezonansem magnetycznym w podziale na natężenie pola generowane przez skaner, typ implantu oraz możliwość wykonywania badań całęgo ciała lub konieczności zastosowania stref wykluczonych z badania. Mamy nadzieję, że przedstawione dane okażą się pomocne w codziennej praktyce.

Zainteresowanych szczegółami technicznymi modyfikacji układów dopuszczonych do badań skanerami rezonansu magnetycznego zachęcam do zapoznania się z pracą: Ahmed et all Not all Pacemakers Are Created Equal MRI Conditional Pacemaker and Lead Technology.J.Cardiovasc electrophysiol, Vol.24, pp.1059-1065

 

Autor: Jarosław Blicharz

[button type=”bd_button btn_large” url=”https://akademiaelektroterapii.pl/files/file-154-2.pdf” target=”on” button_color_fon=”#3fc2da” button_text_color=”#FFFFFF” ]Kliniczny przewodnik po urządzeniach z opcją MRI_J.Blicharz – ZOBACZ[/button]
Total
0
Shares
Powiązane Artykuły