Podany do tętnic w trakcie koronarografii kontrast, po przejściu przez tętnice, miokardium trafia do żył serca, by następnie nimi wrócić do prawego serca przez zatokę wieńcową. Jeżeli w trakcie koronarografii dłużej nagramy film, to zazwyczaj możemy uwidocznić fazę żylną: ujście zatoki wieńcowej, zatokę wieńcową, a czasami nawet część układu żylnego.
Obrazowanie takie może być pomocne w planowanym zabiegu implantacji CRT.
U potencjalnych kandydatów do CRT (już zakwalifikowanych lub z niewydolnością serca, szerokim QRS i niską EF) należałoby w trakcie koronarografii przedłużyć fazę żylną, optymalnie w projekcjach RAO 30 i LAO 30. W praktyce metoda ta jest jednak rzadko stosowana.
Powiązane Artykuły
ALGORYTMY DO ZAPOBIEGANIA I PRZERYWANIA CZĘSTOSKURCZY STYMULATOROWYCH – ZASADA DZIAŁANIA
Stymulator dwujamowy serca zapewnia synchroniczną pracę przedsionków i komór, ale w określonych sytuacjach może być odpowiedzialny za występowanie…
Przypadek kliniczny nr 12. W jaki sposób oceniać skuteczność stymulacji lewokomorowej u chorego z CRT?
Zapewnienie 100% skutecznej stymulacji lewokomorowej to kluczowe zadanie układów CRT. Funkcje statystyczne podające procent stymulacji LV ? nie…
Przypadek kliniczny 9. ICD – jak działa Forced Termination – przypadek kliniczny.
Funkcja Forced Termination – to unikalna możliwość zaprogramowania ICD dla unikania nieadekwatnych wysokoenergetycznych terapii. W jaki sposób ona…