PEŁNA DIAGNOSTYKA AF/AT W JEDNOJAMOWYM ICD

System składa się z implantowanego kardiowertera defibrylatora firmy BIOTRONIK Lumax 540 VR-T DX i elektrody Linoxsmart S DX. Dzięki zastosowaniu tej unikalnej kombinacji, możliwe jest, wykrywanie zdarzeń w przedsionku bez konieczności wszczepiania osobnej elektrody przedsionkowej.

Lumax 540 VR-T DX używa zmodyfikowanego przedsionkowego kanału wejściowego, aby zapewnić odpowiednie wykrywania zdarzeń i wspierać wszystkie algorytmy i funkcje oparte na wyczuwaniu przedsionkowym z wyjątkiem stymulacji.

Elektroda Linoxsmart S DX zapewnia wysoką wydajność oraz sprawdzoną niezawodność. Bazuje na technologii cenionej elektrody Linoxsmart S. Linoxsmart S DX jest aktywną elektrodą VDD wykonaną w technologii fraktalnej z wkładem sterydowym. Wyposażona jest w jedną spiralę defibrylacyjną RV. Korpus elektrody składa się ze spirali wykonanej z kilku równolegle ułożonych zwojów drutu, która przewodzi impulsy elektryczne do końcówki dystalnej. Przewodnikami spirali defibrylacyjnej są linki DFT o małej oporności. Spirala i linka pokryte są silikonową powłoką izolacyjną, która izoluje je od siebie i od zewnątrz. Silikonowa powłoka izolacyjna posiada ulepszone właściwości ślizgowe i ułatwia wprowadzanie elektrody. Wkręt jest elementem przewodzącym i tworzy dystalny biegun (końcówkę dystalną) elektrody. Procesy wyczuwania i stymulacji komorowej mogą zachodzić pomiędzy biegunem dystalnym a pierścieniem elektrody komorowej. Między dwoma pierścieniami elektrod przedsionkowych mogą być wyczuwane sygnały przedsionkowe, które ICD wykorzystuje w celach diagnostycznych i dyskryminacji AV.

Elektroda powinna być wszczepiona jak standardowa elektroda typu ?single-coil?. Nie jest wymagana żadna nowa technika ani bezpośredni kontakt dipola ze ścianą przedsionka. Istotne jest tylko, aby pierścienie znalazły się w świetle RA niezbyt blisko zastawki trójdzielnej.

Możliwość wyczuwania depolaryzacji przedsionków umożliwia systemom DX obsługę funkcji, które wcześniej były zarezerwowane dla dwukomorowych ICD:

  – wczesne wykrycie arytmii przedsionkowych
  – zapisy kanału AIEGM (3 kanałowy IEGM ? RA, RV i FF)
  – detekcję opartą o algorytm SMART
  – kompletną diagnostykę AF i HF
  – zapisy Holtera dla AT / AF (wspierają tym samym ocenę dyskryminacji zdarzeń jak i skuteczność terapii)
  – mod VDD
  – informacje o PVC

Mikołaj Łuczak

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły