Pierwsze w Polsce wszczepienie BioMonitora IIIm firmy BIOTRONIK dziecku

W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM po raz pierwszy w Polsce wszczepiono dziecku najnowocześniejsze narzędzie do wykrywania arytmii – najnowszej generacji pętlowy rejestrator arytmii BioMonitor IIIm firmy BIOTRONIK

Urządzenie zostało implantowane u 14-letniego chłopca z genetycznie uwarunkowaną chorobą serca i utratami przytomności o niejasnej etiologii.

Wcześniej, po około dwóch latach, usunięto podskórny rejestrator arytmii z powodu wyczerpania baterii. Chłopiec od momentu wszczepienia pierwszego urządzenia został bezobjawowy.

Decyzję o wszczepieniu kolejnego rejestratora podjęto z powodu nawrotu objawów omdleniowych. 
Urządzenie zostało wyposażone w system Home Monitoring pozwalający na całodzienne automatyczne zdalne monitorowanie pracy serca.

Co ważne, dodatkowe funkcje nie wpływają na żywotność urządzenia. Producent zapewnia, że BioMonitor IIIm wyposażony jest w baterię o ponad 5-letniej żywotności.

BioMonitor IIIm dysponuje największą obecnie dostępną pamięcią, wynoszącą 96 minut, w której gromadzone są zapisy wewnątrzsercowe. Wydłużone zapisy EKG (IEGM), pozwalają na dokładniejszą analizę wykrytych nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich decyzji terapeutycznych.

Mechanizm pozwala rejestrować rytm serca pacjenta i wykrywać subkliniczne, nieodczuwalne dla pacjenta arytmie przedsionkowe, które nie rozpoznane w porę, mogą w prowadzić do licznych powikłań, w tym pogłębiania się niewydolności serca, zatorów, udaru mózgu czy nawet śmierci.

Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Piotr Wieniawski, proktor ?prof. Marcin Grabowski, anestezjolog dr Małgorzata Arukiewicz-Piwowar, anestetyczka Małgorzata Sewerynik i pielęgniarka operacyjna Zofia Ryszkowska-Wójcik.

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły