Pierwszy w Polsce kardiowerter-defibrylator automatycznie adaptujący się do badań MRI wszczepiony w Koszalinie

Podczas Kursu Terapia Resynchronizująca odbywającego się w dniach 6-8 kwietnia w Koszalinie, po raz pierwszy w Polsce wszczepiono kardiowerter-defibrylator resynchronizujący Intica z systemem Home Monitoring? firmy BIOTRONIK pozwalający lekarzowi zdalnie monitorować pacjenta. Implantacji dokonał dr Dariusz Zając z II Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Urządzenie otrzymał 70-letni pacjent z zaawansowaną kardiomiopatią rozstrzeniową.

Urządzenie wszczepione po raz pierwszy w koszalińskim Szpitalu Wojewódzkim, jest szczególnym w swoim rodzaju urządzeniem opracowanym przez firmę BIOTRONIK. Zaawansowane urządzenie automatycznie wykrywa środowisko obrazowania rezonsanu magnetycznego, dostosowuje własne funkcje i przeprogramowuje się po zakończeniu obrazowania. To ostatecznie redukuje czas ustawienia urządzenia w tryb MRI i tym samym ułatwia postępowanie z pacjentem.

Wszczepialne defibrylatory i stymulatory resynchronizujące poprawiają wydolność serca i jednocześnie chronią pacjentów przed groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca. Jednakże starsze urządzenia mogą ulec uszkodzeniu wskutek obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Obrazowanie MRI stanowiło kiedyś problem dla chorych z tego typu urządzeniami. Dziś dzięki innowacyjnym urządzeniom można prowadzić taką diagnostykę.

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły