Wielu pacjentów po implantacji ICD nie zna rekomendowanych ograniczeń w prowadzeniu pojazdów, a ok. 1/3 wraca do prowadzenia samochodu w trakcie okresu ograniczenia ? pokazują wyniki duńskiego rejestru. Badanie przeprowadzono wśród wszystkich Duńczyków powyżej 18. roku życia, którym między 2013 a 2016 r. wszczepiono po raz pierwszy ICD (n = 3913). Z tej grupy na zapytanie odpowiedziało 2741 osób (71%), 2513 z nich (92%) miało ważne prawo jazdy w chwili implantacji ICD, a 175 (7%) jeździło zawodowo. Średni wieku badanych wyniosła 67 lat, 83% stanowili mężczyźni, a 47% miało implantowany ICD w prewencji pierwotnej. Bardzo duży odsetek pacjentów nie był świadomy ograniczeń w prowadzeniu pojazdów: w prewencji pierwotnej ? 58%, w prewencji wtórnej ? 36%, po adekwatnym wyładowaniu ? 28%, prowadzenie pojazdu zawodowo ? 55%. Prawie wszyscy chorzy (94%) wrócili do prowadzenia pojazdu po implantacji ICD, 1/3 już w trakcie okresu, w którym nie powinni jeździć. W sumie 35% osób wróciło do zawodowego kierowania pojazdem. W trakcie obserwacji trwającej średnio 2,3 roku 0,2% badanych doznało wyładowania ICD podczas prowadzenia samochodu, w jednym przypadku skutkowało to wypadkiem. Szacowane ryzyku uszkodzeń wyniosło 0,0002% na osoborok.
Powiązane Artykuły
HRS 2019. Związek między czasem trwania migotania przedsionków a skalą CHA2DS2-VASc: kiedy włączać leczenie przeciwzakrzepowe?
Wpływ długości trwania napadu migotania przedsionków na ryzyko zakrzepowo-zatorowe jest od kilku lat ważnym tematem na konferencjach kardiologicznych.…
Dołączenie terapii ICD do CRT związane jest z poprawą długoterminowych wyników u pacjentów z ICM, ale nie z NICM
CRT poprawia funkcję lewej komory i przeżycie u chorych z niewydolnością serca (HF) oraz szerokimi zespołami QRS. Korzyść…
Wczesna implantacja ICD u pacjentów ze STEMI wysokiego ryzyka poprawia rokowanie ? badanie DAPA
Autor: dr n. med. Łukasz Januszkiewicz W jednej z sesji Hot Line tegorocznego Kongresu ESC przedstawiono długoterminowe wyniki…
Obecność blizny w MRI nowym kryterium do implantacji ICD w prewencji pierwotnej?
Wyniki kolejnego badania pokazują wyższość MRI nad oceną EF w predykcji nagłego zgonu sercowego. W styczniowym numerze ?JACC?…