Wykrywanie groźnych arytmii coraz łatwiejsze

Dział Fotomedyczny WUM

Szacuje się, że rocznie w Polsce na udar zapada 80 tysięcy ludzi, a aż 20 tysięcy doznaje udaru kryptogennego. Badania potwierdzają, że migotanie przedsionków pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Podobnie było z 40 letnią pacjentką, która trafiła do Kliniki po kryptogennym udarze mózgu. Wcześniejsza diagnostyka oraz wywiad nie dały jednoznacznej odpowiedzi na temat jego przyczyny. Pacjentka skarżyła się na kołatanie serca.

Dział Fotomedyczny WUM

By podjąć odpowiednią terapię – zdecydowano się na implantację pętlowego rejestratora arytmii.

We wtorek, 23.02 w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepiono najnowszej generacji pętlowy rejestrator arytmii BioMonitor III m firmy BIOTORNIK. Zabieg wykonał doktor Marcin Michalak.

Dział Fotomedyczny WUM

?Wielkość urządzenia, oraz system służący do implantacji sprawiają, że zabieg jest wyjątkowo krótki i możliwy do wykonania nawet w warunkach ambulatoryjnych? ? mówi  dr Marcin Michalak. Urządzenie pozwala rejestrować rytm serca pacjenta i wykryć subkliniczne, nieodczuwalne dla pacjenta arytmie przedsionkowe, które nie wykryte mogą w konsekwencji prowadzić do pogłębiania się niewydolności serca, chorób zakrzepowych, udaru mózgu czy śmierci. ?Jeśli potwierdzą się nasze przypuszczenia o arytmii przedsionkowej, włączymy terapię przeciwkrzepliwą? ? podsumowuje doktor Michalak.

Z klinicznego punktu widzenia bardzo istotnym jest nowy algorytm RhythmCkeck, który zwiększa skuteczność wykrywania migotania przedsionków, zmniejszając tym samym  o 72 %  rejestrację fałszywie dodatnich epizodów AF. Jak pokazały badania australijskie Bioconcept, jakość sygnału wewnątrzsercowego rejestrowanego przez urządzenie jest niemal pozbawione zakłóceń, a doskonale widoczne załamki P i R, czyli sygnały przedsionków i komór, dają możliwość precyzyjnego rozpoznania zapisanych zdarzeń.

Dział Fotomedyczny WUM

BioMonitor IIIm dysponuje największą dostępną pamięcią, w której gromadzone są zapisy wewnątrz sercowe (96minut). Wydłużone zapisy IEGM, pozwalają na dokładniejszą analizę wykrytych nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich decyzji terapeutycznych. 

Dzięki temu rejestratorowi arytmii możliwe będzie zdalne monitorowanie pacjentki za pomocą systemu Home Monitoring z codzienną automatyczną transmisją danych. Funkcja ta daje możliwość przesyłania do 6 zapisów IEGM na dobę. Warto tutaj wspomnieć, że BioMonitor IIIm wyposażony jest w baterię o żywotności ponad 5 lat, co pozwala na długofalową opiekę nad pacjentem, a dodatkowe funkcje, takie jak Home Monitoring nie wpływają na żywotność urządzenia.

Taki rejestrator może również służyć jako monitor dla pacjentów po zabiegach ablacji. A jak zapewnia producent, w niedalekiej przyszłości, będzie również mógł kontrolować temperaturę pacjenta, co w dobie pandemii może mieć również ogromne znaczenie kliniczne.

Podsumowując BioMonitor IIIm jest narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w ocenie stanu zdrowia pacjenta i podejmowaniu decyzji klinicznych zanim będziemy mieli do czynienia z przykrymi konsekwencjami występujących symptomów arytmii.

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły