Klinicyści wszczepiają układy ICD-DX głównie u pacjentów z podwyższonym ryzykiem udaru, ryzykiem arytmii nadkomorowych i w przypadku potencjalnej potrzeby rozbudowy do CRT w przyszłości. Przeprowadzono badanie ankietowe wśród personelu pracującego w 10 węgierskich ośrodkach wszczepiających CIED. Między lutym 2021 a majem 2023 implantowano w nich 361 układów ICD-DX i 10 CRT-DX. Implantację ICD-DX rozważano w większości przypadków zamiast implantacji jednojamowego kardiowertera (87%), dużo rzadziej w przypadku dwujamowego (13%). Łącznie 60% pacjentów z ICD-DX było objętych systemem telemonitoringu. W 83% przypadków stwierdzono dobre wyczuwanie w kanale przedsionkowym (> 2 mV) w ciągu 6 tygodni od zabiegu.
Powiązane Artykuły
Nowe kryterium rozpoznania LBBB
Czas do zazębienia w odprowadzeniu I powyżej 75 ms w połączeniu ze standardowymi kryteriami rozpoznania LBBB identyfikuje pacjentów,…
Statyny korzystne w migotaniu przedsionków
Statyny mogą zmniejszać ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, udaru krwotocznego i przejściowego ataku niedokrwiennego u pacjentów z migotaniem przedsionków. Zidentyfikowano ponad…
USG pomocne w kardioneuroablacji
USG pozwala w średnio mniej niż minutę zlokalizować nerw błędny w okolicy żyły szyjnej podczas zabiegu kardioneuroablacji u…
Analiza ostatniej transmisji z telemonitoringu przed zgonem ? COMMIT-HF
U ok. połowy pacjentów z ICD lub CRT-D objętych telemonitoringiem biorących udział w Rejestrze COMMIT-HF ostatnia transmisja była…