Nagła śmierć sercowa u osób aktywnych fizycznie ze zdrowym sercem.

Nagła śmierć sercowa u osób aktywnych fizycznie ze zdrowym sercem.

Nagła śmierć sercowa w sporcie jest zwykle powodowana przez dziedziczne lub wrodzone wady serca. Jednak według badaczy z St George’s, Uniwersity of London w Wielkiej Brytanii duży odsetek śmierci może także występować w anatomicznie zdrowych sercach – co sugerowałoby, że część zgonów spowodowanych jest przez zaburzenia „elektryczne” serca. Takie zgony określane są jako syndrom nagłej śmierci arytmicznej i powodowane są wrodzonymi wadami w systemie elektrycznym serca. Zespół Brugady oraz inne rzadkie, elektryczne wady mogą powodować zaburzenia rytmu serca i w efekcie prowadzić do nagłej śmierci (NZS). Badania pokazują, jak aktywność fizyczna może powodować nagłą śmierć u osób ze zdrowym sercem. Zebrano 357 przypadków NZS osób między 18 a 40 rokiem życia uprawiających intensywnie sport. Wyniki pokazały, że 61% zgonów nastąpiło w trakcie ćwiczeń a 39% bezpośrednio po wysiłku lub w czasie odpoczynku. Ponadto większość badanych przypadków stanowią mężczyźni (92%) a arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) i zwłóknienia lewej komory były szczególnie powszechne u pacjentów, którzy zmarli w trakcie lub tuż po treningu. W przypadku wystąpienia NZS bez wad wrodzonych serca bądź też uwarunkowań genetycznych zaleca się szczegółowe badania wszystkich krewnych pierwszego stopnia zmarłego w celu określenia ryzyka NZS u członków rodziny. Co ciekawe mężczyźni narażeni są na NZS dużo częściej niż kobiety – 9 zgonów na 1 wśród zawodowych sportowców i 20 na 1 u amatorów wystąpi u zawodnika płci męskiej. W 35-cio letniej historii maratonu w Londynie w czasie zawodów zmarła tylko jedna kobieta w porównaniu do 13 mężczyzn. Wydaje się, że estrogeny mają główny wpływ na ochronę kobiet przed NZS. Istnieje wówczas 52% prawdopodobieństwa znalezienia poważnych wad elektrycznych serca.

Każde niepokojące objawy w czasie wysiłku fizycznego powinny być skonsultowane z lekarzem, niestety w 80% przypadków – NZS to pierwszym symptom choroby.

Badanie EKG potrafi wskazać sportowców zagrożonych wystąpieniem NZS, jednakże
z logistycznych względów nie zawsze możliwe jest wykonanie takiego badania podczas masowej imprezy sportowej. Dlatego też tak ważna jest dostępność defibrylatorów podczas wszelkich wydarzeń sportowych, co pozwoli na szybką reakcję i uratowanie chorych na miejscu.

Michał Chudzik

Źródło: http://www.cxvascular.com/crn-latest-news/cardiac-rhythm-news—latest-news/sudden-cardiac-death-in-sport-may-occur-in-healthy-hearts

Zapraszamy do pobrania poniższego materiału.

POBIERZ – Nagła śmierć sercowa u osób aktywnych fizycznie ze zdrowym sercem.