Pierwsze w Polsce urządzenie chroniące lekarza przed promieniowaniem RTG ? ZeroGravity w publicznym szpitalu

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia nowej Pracowni Elektrofizjologii I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Elektrokardiologii Inwazyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt, który chroni lekarza przed promieniowaniem RTG.

W trakcie zabiegów ablacji, wszczepień urządzeń do elektroterapii serca oraz zabiegów hemodynamicznych wykorzystywane jest promieniowanie RTG. W przypadku np. ablacji promieniowanie RTG wykorzystywane jest do zlokalizowania położenia elektrod wewnątrz serca. Ze względu na szkodliwe właściwości promieniowania RTG lekarz wykonujący zabieg musi być przed nim chroniony. W powszechnym użyciu są fartuchy ołowiane.

Tradycyjne fartuchy mają grubość odpowiadającą max 0,5mm ołowiu. Zero Gravity to ekwiwalent 1mm ołowiu ? dwukrotnie grubsza bariera, która znacznie skuteczniej zatrzymuje promieniowanie RTG. Ponadto, operator pracujący w tradycyjnym, ołowianym fartuchu nie ma jakiejkolwiek ochrony głowy i najważniejszego organu jakim jest mózg przed promieniowaniem. Taką ochronę natomiast zapewnia urządzenie Zero Gravity wyposażone w dodatkową szybę ochronną. Warto nadmienić, zgodnie z badaniami przeprowadzanymi w USA,  że podczas miesiąca pracy kardiolog interwencyjny może otrzymać dawkę promieniowania adekwatną nawet do 60 prześwietleń czaszki! Według analiz, ok 85% nowotworów u kardiologów interwencyjnych pracujących w promieniach, to nowotwory lewej półkuli mózgu. Zero Gravity redukuje dawkę jaką otrzymuje operator o 87% – 100% w porównaniu z tradycyjnym fartuchem i osłonami (w szczególności: redukuje napromieniowanie: oczu o 94%, skroni o 87%, szyi o100%, ramienia o 89%-98%, nóg 93%-95%).
Jednym słowem sprzęt, w który została wyposażona nowa Pracownia Elektrofizjologii zapewnia nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim ochronę zdrowia lekarza.

Ponadto, tradycyjny fartuch ołowiany jest znacznym obciążeniem dla kręgosłupa osoby wykonującej zabieg. Urządzenie Zero Gravity wyposażone jest w specjalny stelaż, dzięki któremu osłona radiologiczna jest podwieszona, a kręgosłup lekarza jest w 100% odciążony, przy jednoczesnym zapewnieniu swobody ruchów. Kardiolodzy interwencyjni podkreślają, że pracując w Zero Gravity odnoszą mniej urazów kręgosłupa, odczuwają mniejsze zmęczenie, a podczas zabiegu są bardziej skupieni,  dzięki czemu są również bardziej wydajni.

Total
0
Shares
Powiązane Artykuły